2015. május 5., kedd

Iskolakert

Riport Szubotics Miklós igazgatóval, az iskolakert vezetőjével

- Miért tartja fontosnak a kerttartást, a növénytermesztést?
- Falun élünk. A falu régebben nem csak lakóhely volt, hanem megélhetést biztosított az ott élő emberek számára, mint a mezőgazdasági termelés színtere. 
A te szüleid, nagyszüleid  is nagyon szorgalmas, igyekvő emberek, akik megteremtik maguknak a lehetőséget, hogy falun, mezőgazdasági munkából jól megéljenek.
- Konkrétan milyen fajta zöldségeket, gyümölcsöket láthatunk a kertben?
- Sokféle növényt termesztünk. A növényeket más-más időpontban hasznosíthatjuk. Így sokféle vitaminforráshoz juthatunk. 
- A kertészkedés, növénytermesztés nagy szakmai tudást igényel? Azt látom, Önnek ez a kert többet jelent, mint munka. Mondhatjuk, hogy hobbijává is vált a növényekkel való foglalkozás?
- Biológia-földrajz szakos tanár vagyok. Falun nőttem fel. Nekem fontos volt, hogy visszakerüljek a szülőhelyemre, vagy legalábbis annak a közelébe.
A mezőgazdasági munka nehéz, de nincs annál jobb érzés, mint amikor kezünk nyomán egy szép kis ültetvényt, ágyást látunk.


- A megérett zöldségek, gyümölcsöknek mi a sorsuk? Milyen célra lesznek?
- Közösségi felhasználásra kerülnek. Hasznosítani fogjuk őket projektnapon, de biztos olyan is lesz, amikor az ott dolgozó gyerekekkel elfogyasztunk egy-egy szelet zsíros kenyeret, zöldhagymával, vagy hónapos retekkel.
- A tanulók mennyire látnak bele a munkába? Ők is kiveszik a részüket a termesztésben, munkálatokban?
 - A gyerekek heti rend szerint dolgoznak az iskolakertben, de ezt rugalmasan kezeljük. Ők is figyelemmel kísérik a növények fejlődését, láthatják a munkájuk gyümölcsét.
- Nagy divattá vált (városi és falusi kertekben egyaránt), hogy a zöldségeket egy egy virág fajtával is keverünk a kertben. Sok faj ugyanis segíti a másik életben maradását, egészségét. Mennyire figyelnek erre az ültetésnél?
- Igen, láttam ilyet. Sőt, az elmúlt néhány évben az otthoni konyhakertünkben is alkalmazzuk.
- Mi alapján válogatja össze a kert gondozását segítő kollégákat? Fontosnak tartja a szakmai tudást, vagy mint ahogy sokan mondják, azt tartja fontosnak, hogy aki kertet gondoz, tisztelje, szeresse, becsülje a természetet?
-  A kollégák, akik nem feltétlenül csak tanárok, jönnek szívesen. Fontosnak tartják az iskolakertet nevelési szempontból is. Az iskolakert egy igazi tevékenység központú nevelő-oktató munka.


 - Földrajztanárként tisztában volt vele, hogy a termőföld adottságai alkalmasak a zöldségek, gyümölcsök termesztésére. Aki azonban igazán nagy nagy kedvvel, odaadással műveli a kert gondozását, a növények "ápolását", a növény meghozza a várt "gyümölcsöt. Ön egyetért ezzel a gondolattal? Érzik a növények, ha szívvel foglalkozunk velük?
- Persze, biztos így van. A növényeknek is van "lelkük".
- A kert mérete nagy. Azt mondják, akinek kertje van, egyre több fajta zöldséget, gyümölcsöt szeretne termeszteni. Tervezi a továbbiakban a terjeszkedést?
 - A Szigetvári Járás iskolái közül csak nekünk van iskolakertünk. Akik ismernek, tudják, hogy amit csinálok, azt nagy lelkesedéssel szoktam végezni. Most éppen a szerszám tározót, -ami valamikor Mayer Matyi bácsi hobbi műhelye volt- újítjuk fel.
800 nm-es területünk van. Szeretnénk jól kihasználni.
- A kertészkedés, növénytermesztés egy nagyon jó közösségi program lehetősége, "csapatépítő" tulajdonsága is lehet. Ugyanis a jó munkához össze kell dolgozni mindenkinek. Észrevette, hogy a kert gondozása közelebb hozta egymáshoz a gyerekeket, esetleg probléma megoldó készségük fejlődött?
 - Abszolút jó közösségteremtő és építő erő az iskolakert.

A riportot készítette: Dancs Zsanett 5. osztály


2 megjegyzés:

  1. Én is ebben az iskolában tanulok! És nagyon tetszik a blog!:) A riport pedig szupi!:)

    VálaszTörlés
  2. Örükök, hogy intézményünknek ez a része is újra szép és rendezett lett!

    Szubotics Miklósné

    VálaszTörlés